Blog

Parkowanie na chodniku - to warto wiedzieć

Parkowanie w centrum dużego miasta to spore wyzwanie nie tylko dla poszukującego wolnego miejsca kierowcy, ale także pieszych oraz pozostałych osób uczestniczących w ruchu drogowym. Nieprawidłowe parkowanie to między innymi utrudnienie w przejazdach komunikacji miejskiej czy sprawnym przemieszczaniu się przechodniów. Szczególnie kontrowersyjne okazuje się w wielu przypadkach parkowanie na chodniku. Z powodu braku wolnych miejsc parkingowych, to właśnie tam bardzo często pozostawiamy swoje pojazdy. Nie zawsze jednak robimy to w sposób prawidłowy. Co zatem należy wiedzieć, jeżeli chodzi o parkowanie na chodniku? Jak interpretować przepisy kodeksu drogowego? Czego się wystrzegać, aby uniknąć wysokiego mandatu? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Parkowanie na chodniku - co na to kodeks drogowy?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł się w sytuacji, kiedy musiał zaparkować na chodniku. Warto zatem wiedzieć, kiedy wolno parkować nam w takim miejscu, a kiedy jest to absolutnie zabronione. Dokładne informacje na temat parkowania na chodniku zawiera oczywiście kodeks drogowy. Na początku skupmy naszą uwagę na rozdziale 5 wspomnianego dokumentu, noszącego tytuł "Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach". Otóż okazuje się, że parkowanie na chodniku dopuszczalne jest w kilku przypadkach, opisanych w oddziale drugim "Zatrzymanie i postój". Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że zatrzymanie oraz postój pojazdu możliwy jest tylko w takich miejscach, w których jest on widoczny z odpowiedniej odległości dla innych kierowców. Ponadto nie może powodować zagrożenia bądź utrudnienia w ruchu drogowym.

Parkowanie na chodniku - kiedy jest dozwolone?

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, parkowanie na chodniku (zatrzymanie lub postój) samochodu możliwe jest kołami jednego boku lub też przednią osią pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 2,5 ton. Tak zaparkowany samochód nie może jednak:

  • powodować utrudnienia w ruchu drogowym;

  • utrudniać pieszym przejścia - szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra.

Dodatkowo na danym odcinku jezdni nie może również obowiązywać zakaz zatrzymywania się lub zakaz postoju.

Parkowanie na chodniku a przejścia dla pieszych

Przejście dla pieszych to miejsce, które powinno być szczególnie bezpieczne dla osób pragnących przedostać się na drugą stronę ulicy. To właśnie tam obowiązuje zakaz zatrzymania pojazdu. Dokładnie rzecz ujmując, parkowanie na chodniku nie jest dozwolone właśnie na przejściu dla pieszych, a także na przejeździe dla rowerzystów w odległości mniejszej niż 10 metrów.

Parkowanie na chodniku - o tym trzeba pamiętać

Bywają sytuacje, kiedy musimy parkować na chodniku. Zawsze warto jednak kierować się nie tylko przepisami ruchu drogowego, ale także zdrowym rozsądkiem Po pierwsze pamiętajmy o tym, że samochód powinniśmy parkować w taki sposób, aby nie przeszkadzał on innym uczestnikom ruchu drogowego. Nieprawidłowe parkowanie może nas bowiem narazić na szereg nieprzyjemności, jak chociażby wysoki mandat. Pamiętajmy też, by nie parkować tam, gdzie powszechnie obowiązuje zakaz zatrzymywania. Prawidłowo zaparkowany samochód (na chodniku i nie tylko) nie może tamować ruchu pojazdów oraz stwarzać zagrożenia.

Jak sobie poradzić z problemem parkowania samochodów osobowych?

Samochód zaparkowany w nieprawidłowy sposób to duży problem dla kierowców i pieszych. Zakaz postoju w centrum miasta powoduje, że często łamiemy przepisy ruchu drogowego. Jak zatem poradzić sobie z problemem parkowania samochodów osobowych i nie tylko?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zapewnienie dostatecznej liczby miejsc parkingowych. W wielu przypadkach budowa kolejnych parkingów jest niemożliwa, dlatego warto poszukać alternatywy. Rozwiązaniem mogą być platformy parkingowe niezależne. Dzięki nim można skutecznie zwiększyć powierzchnię do parkowania, a tym samym nie narażać się na nieprzyjemności.