Blog

Miejsce parkingowe a miejsce postojowe - czym się różnią?

Znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania samochodu to spore wyzwanie w wielu miejscach. Problem ten szczególnie dotyka osoby z dużych miast, które nawet przed własnym budynkiem mieszkalnym mają problem ze znalezieniem wolnej przestrzeni. Właśnie z tego powodu wiele osób, decydujących się na kupno mieszkania, myśli również o wspomnianym problemie. Warto zatem wiedzieć, że istnieją znaczne różnice pomiędzy miejscem parkingowym a miejscem postojowym. Na czym dokładnie polega owa różnica? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Miejsce postojowe

Miejsce postojowe to specjalnie wydzielona przestrzeń w garażu podziemnym, który umiejscowiony jest bezpośrednio pod danym budynkiem mieszkalnym. Bardzo ważne jest to, że zostało ono przypisane do konkretnego lokalu, co w praktyce oznacza dwie rzeczy: po pierwsze - lokatorzy lub osoby decydujące się na zakup mieszkania muszą za nie dodatkowo zapłacić, a po drugie - nikt inny nie może parkować na nim samochodu.

Problem z miejscami postojowymi jest taki, że wielu deweloperów nie jest w stanie zapewnić ich dostatecznej liczny, która byłaby adekwatna do liczby mieszkań lub posiadanych samochodów. To właśnie z tego powodu ceny miejsc postojowych są naprawdę wysokie, a nowi lokatorzy toczą ostre spory związane z ich zakupem. Kolejny problem, jaki się pojawia, to ten związany z faktem, że na jedno mieszkanie przypada jedno miejsce postojowe. Czasami zdarza się tak, że nabywcy najbardziej luksusowych apartamentów mają przywilej otrzymania (a raczej wykupienia) większej ich liczby, zazwyczaj dwóch. Aby rozwiązać problem dostatecznej liczny miejsc postojowych, warto rozważyć inwestycję w platformy parkingowe, które są swego rodzaju podnośnikami dla samochodów. Dzięki temu na powierzchni jednego miejsca może zaparkować kilka pojazdów. W garażach podziemnych w budynkach mieszkalnych świetnie sprawdzą się platformy parkingowe niezależne.

Miejsce parkingowe

Problem z miejscem parkingowym jest taki, że jest to miejsce znajdujące się przed budynkiem, na otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie dla wielu osób nie jest zbyt komfortowe i nie daje nam pełnej gwarancji komfortu oraz bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze wspomnianą różnicę, kiedy podczas zakupu nieruchomości, deweloper obiecuje nam miejsce parkingowe.

Wiele osób błędnie myśli, że będzie to miejsce w podziemnym garażu, które uchroni nasz samochód nie tylko przed kradzieżą, ale również niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na wielu osiedlach mieszkalnych nie ma jasno określonych reguł dotyczących korzystania z miejsc parkingowych. Najczęściej panuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. W praktyce prowadzi to do wielu nieporozumień między sąsiadami oraz sporej dezorganizacji życia na tym osiedlu. Bywa bowiem tak, że samochody parkowane są w niedozwolonych miejscach lub blokują przejazd innym pojazdom.

Podsumowanie

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego to spory problem również w budynkach mieszkalnych. Istnieje jednak różnica pomiędzy miejscem postojowym a miejscem parkingowym. Pierwsze z nich to przestrzeń wydzielona w garażu podziemnym, a drugie to po prostu miejsce “pod chmurką”. Warto wiedzieć o tych różnicach szczególnie, kiedy na przykład decydujemy się na zakup mieszkania na popularnym osiedlu. W wielu miejscach rozwiązaniem tego problemu mogą być na przykład znajdujące się w naszej ofercie platformy parkingowe przesuwne ROBDP.