Blog

Problem z parkowaniem w miejscu pracy - jak można go rozwiązać?

Wiele firm - bez względu na wielkość czy lokalizację - boryka się z problemem zapewnienia swoim pracownikom dostatecznej liczby miejsc parkingowych. Taki stan rzeczy prowadzi do różnorodnych konfliktów, które mogą negatywnie odbić się na funkcjonowaniu całego zakładu. Jak zatem rozwiązać problem z parkowaniem w miejscu pracy? Czy jedynym rozwiązaniem muszą być kosztowne i skomplikowane prace remontowe związane na przykład z rozbudową garaży? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które warto wdrożyć.

Parkowanie w pracy - czy musi być problemem?

Nie trzeba być zawodowym kierowcą, aby szybko zorientować się, że liczba samochodów każdego roku wzrasta w szybkim tempie. W wielu gospodarstwach domowych dwa pojazdy to obecnie standard. Dzięki nim z jednej strony podnosimy swój komfort życia, a z drugiej narażamy się na wiele codziennych niedogodności. Wraz z większą ilością samochodów na naszych drogach nie wzrasta (niestety) ilość nowych miejsc parkingowych.

Prowadzi to do wielu problemów, kiedy szybko musimy znaleźć wolne miejsce, na którym bezpiecznie zostawimy nasze cztery kółka. Dzieje się tak przede wszystkim w wielu zakładach pracy. Bardzo często zdarza się przecież tak, że liczba miejsc postojowych nie pokrywa się z ilością samochodów, którymi pracownicy dojeżdżają do zakładu pracy. Jak jest konsekwencja takiego stanu rzeczy? Otóż może prowadzić ona do wielu konfliktów między osobami z jednej (lub kilku sąsiadujących ze sobą) firm. Sprytniejsze osoby mogą przyjechać wcześniej i bez trudu znaleźć wolne miejsce. Nie jest to jednak sytuacja komfortowa.

Wśród skutków długiego (i często bezskutecznego) poszukiwania wolnego miejsca można wymienić między innymi: częste spóźnianie się do pracy, kłótnie między pracownikami, mniejszą efektywność wykonywanych zadań, niezadowolenie z wykonywanej pracy, rozprzestrzenianie negatywnych opinii o danym zakładzie pracy, konflikty między sąsiadującymi ze sobą firmami. Parkowanie we wspomnianym miejscu wcale nie musi być jednak problemem. Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam rozwiązać ten często pojawiający się w wielu firmach kłopot.

Promowanie komunikacji miejskiej

Wielu przełożonych zachęca swoich pracowników do tego, aby zrezygnowali z przemieszczania się prywatnym samochodem i wybrali podróżowanie komunikacją miejską. Jak może wyglądać taka zachęta? Otóż najlepiej sprawdza się w tym miejscu dofinansowanie zakupu biletów. Wraz ze wzrastającymi cenami paliw, wydaje się to rozwiązaniem bardzo korzystnym. Dodatkowo można tutaj mówić o szerzeniu działań proekologicznym.

Komunikacja miejska zamiast auta to jeden z często promowanych sposobów na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Takie rozwiązanie faktycznie może pomóc w rozwiązaniu problemu. Mniej aut w firmie to automatycznie więcej miejsc parkingowych. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie zawsze będzie to rozwiązanie, na które będą chcieli zgodzić się pracownicy.

Problemem może być znacznie dłuższy czas dojazdu czy odległość od miejsca zamieszkania. Z takiej opcji skorzystają pewnie osoby młode, mieszkające stosunkowo niedaleko zakładu pracy. Raczej nie zgodzą się na taki układ ci, którzy po drodze muszą na przykład odwieźć dziecko do przedszkola czy szkoły.

Więcej pracy zdalnej to więcej wolnych miejsc do zaparkowania

Home office to kolejny pomysł, pozwalający nam uporać się z problemem zbyt małej liczby miejsc parkingowych. Sprawdzi się głównie w biurowcach i wielu korporacjach, gdzie znaczna część zatrudnionych osób może wykonywać swoje obowiązki w domu. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie na dłuższą metę owszem - zwiększy liczbę miejsc do zaparkowania, ale może mieć negatywny wpływ na wydajność pracy. Dotyczy to przede wszystkim skutecznej komunikacji pomiędzy osobami zatrudnionymi w danej firmie.

Pandemia koronawirusa pokazała, że w wielu przypadkach sami pracownicy narzekali na konieczność pracy z domu. Praca zdalna może być dobrym wyjściem, jednak trzeba mieć na uwadze to, że w przypadku niektórych stanowisk praca w warunkach domowych jest niemożliwa.

Wspólna podróż do miejsca pracy

Pracownicy, którzy nie mogą skorzystać z pracy zdalnej i nie chcą zrezygnować z dojazdu do biura samochodem, mogą postawić na jeszcze inną opcję. Wymaga ona jednak bardzo dobrej organizacji i dobrej woli. Otóż dobrym rozwiązaniem będą dyżury, kiedy jedna osoba zabierać będzie ze sobą kilku innych pracowników. Takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem, jednak sprawdzi się wyłącznie w kilku sytuacjach.

Przede wszystkim wszystkie osoby muszą mieszkać stosunkowo blisko siebie, a także kończyć i zaczynać pracę o tej samej godzinie. Problem może pojawić się również wtedy, gdy po zakończonym dniu pracy, chcemy coś załatwić lub wyskoczyć ze znajomymi na obiad bądź kawę. Wtedy musimy liczyć się z tym, że do domu i tak wrócimy tramwajem czy autobusem.

Nowoczesne rozwiązania, czyli platformy parkingowe

Istnieje jeszcze jeden sposób na zwiększenie liczby wolnych miejsc do parkowania, który z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Mowa tutaj o nowoczesnych urządzeniach, jakimi są platformy parkingowe. To swego rodzaju specjalnie zaprojektowane dźwigi, dzięki którym na powierzchni jednego tradycyjnego miejsca może zaparkować nawet kilka pojazdów.

Wystarczy, że samochód z dolnej platformy zostanie uniesiony do góry, a na powstałym w ten sposób wolnym miejscu możemy zaparkować kolejny. Wspomniane urządzenia możemy bez problemu dopasować do naszych indywidualnych potrzeb, jak również specyfiki danego budynku.

Do wyboru mamy bowiem platformy parkingowe zależne, a także platformy parkingowe niezależne. Pierwsze z nich świetnie sprawdzą się tam, gdzie miejsca na platformie zwalniane są w ustalonej kolejności. Wówczas pierwsza odjeżdża osoba z dolnego poziomu, a następnie osoba, której auto zaparkowane zostało na górnym poziomie. Jeżeli jednak ustalenie hierarchii jest niemożliwe lub może wiązać się z nieporozumieniami, to idealnym wyjściem jest parkowanie niezależne. Wówczas poszczególne miejsca mogą być zwalniane niezależnie od poprzednich. Inwestycja w platformy parkingowe to opcja znacznie bardziej opłacalna niż na przykład kosztowna modernizacja garażu. Takie wyjście nie tylko jest czasochłonne i bardzo kosztowne, ale w wielu przypadkach również niemożliwe ze względów na architekturę budynku.

Podsumowanie

Problem z parkowaniem w miejscu pracy pojawia się nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również znacznie mniejszych zakładach. Poszukiwanie wolnej przestrzeni może być bardzo uciążliwe i negatywnie odbić się na naszym komforcie pracy. Istnieje kilka sposobów na jego rozwiązanie - od zachęcenia pracowników, aby na miejsce dojeżdżali komunikacją miejską, aż po inwestycję w nowoczesne i bardzo opłacalne platformy parkingowe, pozwalające znacznie zwiększyć powierzchnię do parkowania pojazdów. To, na którą z nich się zdecydujemy, zależeć będzie oczywiście od naszych indywidualnych preferencji.